Zbiorniki polietylenowe szybko stały się popularnym wyborem wśród zbiorników na wodę deszczową. Można je znaleźć w pojemnościach do około 50 000 litrów. Polietylen nadaje się również do recyklingu i wielokrotnego użytku, co czyni go ekologicznym materiałem. Tradycyjnie stalowe zbiorniki były pierwszym wyborem do przechowywania wody, ale mają swoje ograniczenia.
Zalety zbiorników polietylenowych
Po pierwsze, stalowe zbiorniki są na łasce żywiołów, a korozja jest powszechnym problemem. Dzięki różnorodności dostępnych na rynku zbiorników z polietylenu formowanych rotacyjnie oznacza to, że można uniknąć korozji i mieć zbiornik o dłuższej żywotności. Warto przyjrzeć się praktycznym zaletom stosowania plastikowych zbiorników. Plastikowe zbiorniki ważą mniej. Zbiorniki stalowe ważą znacznie więcej niż zbiorniki plastikowe i zwykle potrzebują pomocy dźwigu, aby przenieść je na naszą posesję. Dla porównania, plastikowe zbiorniki są lekkie i można je ustawić ręcznie, co jest zaletą, jeśli na działce jest pagórkowaty lub nierówny teren. Powierzchnia, na której osadzone są stalowe zbiorniki, wymaga znacznego przygotowania przed zainstalowaniem zbiornika. Może to obejmować kosztowne stalowe pierścienie i betonową podstawę, aby zapobiec rdzewieniu dna. Plastikowe polietylenowe zbiorniki na ciecze żrące mogą znajdować się na dowolnej płaskiej powierzchni, o ile nie ma pod nimi nic ostrego, niektóre można również ustawić pod ziemią z dala od wzroku.
Zbiorniki stalowe są okrągłe ze stożkowym dachem. Mogą zmieniać średnicę, ale podstawowy kształt jest taki sam. Z drugiej strony, plastikowe zbiorniki mają szerszy zakres kształtów i rozmiarów. Od zaokrąglonego do wąskiego – na pewno znajdziemy plastikowy zbiornik dostosowany do naszych potrzeb. Ponadto lepiej wtapiają się w krajobraz.