Zastosowanie pomp szlamowych straży pożarnej

Na rynku istnieją specjalne sklepy, które oferują sprzedaż narzędzi, urządzeń i artykułów dla straży pożarnej. Ponieważ na co dzień muszą radzić sobie z trudnymi sytuacjami, potrzebują oni odpowiedniego oprzyrządowania. Jednym z takich urządzeń są pompy szlamowe.

Do czego wykorzystuje się pompy szlamowe?

pompa szlamowaJeżeli budynek mieszkalny bądź gospodarczy zostanie zalany, potrzebne będzie wezwanie na pomoc straży pożarnej. Usuną oni wodę, która wylała z powodu zepsutej kanalizacji lub takiej, która wdarła się tam podczas ulewy. Taka woda często jest pełna zanieczyszczeń, przypomina gęstą zawiesinę, dlatego określa się ją mianem szlamu. Żeby taki szlam odpompować, potrzebne jest użycie specjalnej pompy zwanej jak pompa szlamowa. Posiada ona olbrzymią moc ssania i wirnik. Musi posiadać większą moc działania od zwykłych pomp do odsysania zwykłej wody, czy wody o mniejszej lepkości. W przeciwnym razie elementy pompy ulegałyby zatykaniu – gęsty szlam prowadziłby do psucia się takiej pompy. Straż pożarna zaopatruje się w sklepach, dedykowanych właśnie tym przedstawicielom służb specjalnych. Pompy występują w różnych rozmiarach i o różnej mocy. Na wyposażeniu jednostki straży pożarnej z reguły znajdują różne modele pomp i podczas akcji straż korzysta akurat z takiego modelu, który dopasowany jest do ilości wody, jaką trzeba odpompować. Z reguły takie pompy pozwalają pozbyć się około 1340 litrów szlamu na minutę. Tak olbrzymia moc przerobowa sprawia, że cena za takie urządzenie jest wysoka. Nie mniej jednak jest to konieczny element wyposażenia jednostki straży pożarnej. 

Straż pożarna posiada na wyposażeniu pompę szlamową, której wysoka moc pozwala na usunięcie szlamu z gospodarstw dotkniętych powodzią, czy takich które dotknęło zalanie wskutek usterki. Taka pompa posiada wirnik i silnik o bardzo dużej mocy. Jest wiele rodzajów pomp o różnej pojemności i o różnej mocy działania, Straż pożarna często wybiera ten najwłaściwszy model przed wyruszeniem na akcję.