Z jakich materiałów są zbudowane filtry workowe?

W dzisiejszych czasach produkujemy wszystko. Żywność, kosmetyki, lekarstwa, artykuły higieniczne, maszyny oraz części do maszyn. Można tutaj wyróżnić przykładowe filtry workowe. Jak sama nazwa wskazuje filtrują one powietrze po to, by oddzielić je od zanieczyszczeń. Mogą być one zbudowane z różnych materiałów. Jakich? O tym w tym artykule.

Filtry workowe – różne rodzaje

wytrzymałe filtry workoweKażdy z filtrów służy do tego, by oddzielić pył i ciała stałe od powietrza. Muszą być więc zbudowane z odpowiednio grubych materiałów, które maja właściwości filtracyjne. Można więc tutaj wymienić filc. Filc jest złożonym materiałem zbudowanym z różnych włókien połączanych między sobą. Z uwagi na jego wydajność i niską cenę, to właśnie z niego najczęściej produkowane są wytrzymałe filtry workowe. Filtry zbudowane z mikrowłókien charakteryzują się tym, że są bardzo dobrze filtrują powietrze. Niemalże w dziewięćdziesięciu ośmiu procentach. A to wszystko przez to, że mikrowłókna cechują się większym stopniem zatrzymania danych pyłów. Oprócz tego wykorzystuje się je w kleistych cieczach, jak na przykład farby. Przykład? Doskonale one absorbują olej. Można więc już w tym miejscu powiedzieć, że filtry nie służą tylko do oddzielania powietrza, ale i rożnych cieczy. Są zatem niezwykle funkcjonalne i mają ogromne zastosowanie w lakiernictwie. Mamy do dyspozycji również filtry siatkowe. Te z kolei zbudowane są głównie z nylonu. Można sobie wyobrazić rajstopy – w przybliżeniu mamy zespół kwadratowych oczek. Taka sama jest struktura tych filtrów, jednakże są one o wiele mniejsze. Te również bardzo często się stosuje.

Filtry workowe mogą przyjmować naprawdę różnego rodzaju struktury, które różnią się w zależności od przeznaczenia. Nowością na rynku są na przykład filtry workowe plisowane, ale o tym warto wspomnieć w innym czasie, ponieważ ich budowa oraz użycie jest o wiele bardziej skomplikowane.