Szydełko, czyli modna i prosta sztuka

 

Szydełkowanie to praktyka towarzysząca ludzkości od setek, a nawet tysięcy lat. Pozostałości pierwszych wełnianych wyrobów znaleziono chociażby w grobowcach starożytnego Egiptu. Przyjmuje się, że sztuka ta narodziła się na półwyspie arabskim, zaś dopiero krucjaty sprowadziły tę przydatną umiejętność na europejskie ziemie. Czy ta stara zdolność ma zastosowanie także dzisiaj?

Historia szydełkowania

jak zrobić na szydełku torebkęOkazuje się, że jak najbardziej. Choć szydełkowanie wymaga czasu, skupienia, oraz pewnej dozy indywidualnych umiejętności, to jest to świetna alternatywa dla ubrań popularnych marek. Sama historia tej sztuki zatacza kręgi. Początkowo służyło ono biedniejszym, wszystkim tym, których nie stać było na ciepłe ubrania. Później koronki pojawiły się na wszelkiego rodzaju dworach królewskich i wśród szlachty, by w XIX wieku znów zyskać popularność wśród plebejuszy, by niedługo później znów zaniknąć. Odrodzenie mody na szydełkowanie miało miejsce w Stanach Zjednoczonych, w latach sześćdziesiątych. Do powrotu tejże sztuki przyczyniły się wówczas znane projektantki. Robienie na szydełku było niezwykle popularne także w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wówczas wynikało to jednak z konieczności, gdyż ubrania były, jak wszystko zresztą, towarem deficytowym. Moda na własnoręcznie wykonane koszulki, szaliki czy torby, odrodziła się także i dziś. Jeżeli jednak chce się uzyskać modną i praktyczną torebkę, warto zadać sobie pytanie: jak zrobić na szydełku torebkę? Odpowiedzi szukać można u babci czy mamy, można poszukać jej także w umieszczonych w sieci artykułach. Nie jest to skomplikowany proces, wystarczy włóczka, szydełko, oraz odrobina cierpliwości i wprawy.

Szydełkowanie to niezwykle użyteczna sztuka, która cieszy się obecnie niezwykłą popularnością. Wytwarzane w ten sposób ubrania nie tylko wyróżniają wśród ubranych jednakowo tłumów, ale są przy tym bardzo praktyczne i wygodne. Warto też wspomnieć, że robienie na szydełku jest zdecydowanie lepsze dla środowiska niż kupowanie powstałych w fabrykach masówek!