Szambo ekologiczne czyli własna oczyszczalnia

Najwygodniejszym sposobem na odprowadzanie ścieków z domu jest podłączenie instalacji sanitarnej do kanalizacji miejskiej. Nie wszędzie jednak istnieje taka możliwość, dlatego niektóre gospodarstwa domowe zmuszone są odprowadzać ścieki z domu w inny sposób. Choć najbardziej popularnym sposobem radzenia sobie w takiej sytuacji jest budowa szamba, nie jest to jedyny możliwy wybór.

Zasady budowy przydomowej oczyszczalni ścieków

przydomowa oczyszczalnia ściekówSzambo jest zbiornikiem szczelnym, dlatego wymaga regularnego opróżniania. Jego opróżnianie niestety wiąże się z niemałymi kosztami. Przynajmniej raz w miesiącu trzeba wezwać wóz asenizacyjny, który wypompuje zawartość szamba, a taka usługa kosztuje minimum 100 zł, w zależności od miejscowości. Innym sposobem na zagospodarowanie ścieków jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jest to rozwiązanie dużo tańsze w eksploatacji, a także bardziej przyjazne środowisku i można powiedzieć, że niemal bezobsługowe. Jedyna wada własnej oczyszczalni to koszt jej budowy, który niestety znacznie przewyższa koszty budowy szczelnego szamba. Jednak rozpatrując inwestycję w dłuższej perspektywie czasu jest to rozwiązanie dużo tańsze, ponieważ można niemal zapomnieć o opróżnianiu zbiornika z nieczystościami. Nie wszędzie jednak przydomowa oczyszczalnia ścieków może powstać. Jeśli na danym terenie istnieje możliwość podłączenia do kanalizacji miejskiej, oczyszczalni nie wybudujemy, chyba, że powstała ona wcześniej, niż została doprowadzona kanalizacja. Istnieje także kilka warunków, które trzeba spełnić podczas planowania oczyszczalni.

Takie szambo ekologiczne wymaga odpowiedniego umieszczenia na działce. Liczy się tu zarówno odległość od studni (minimum 15 metrów), jak i dystans od granicy działki (2 metry) oraz od rur z gazem i wodą (1,5 metra). Na budowę oczyszczalni nie jest wymagane żadne specjalne pozwolenie, pod warunkiem, że ilość ścieków nie będzie przekraczała 5m3 na dobę.