Świadectwo energetyczne wymagane do sprzedaży budynku

Chcąc sprzedać dom musimy posiadać do jego sprzedaży odpowiednią dokumentację. I nie chodzi tylko o odpowiednie wpisy w księgach wieczystych czy projekty architektoniczne. Musimy posiadać też świadectwo energetyczne. Od kilku lat jest to obowiązkowy dokument, bez którego nie możemy sprzedać ani budynku ani lokalu. Skąd wziąć takie świadectwo?

Osoby uprawnione mogą wystawiać świadectwa energetyczne

świadectwo charakterystyki energetycznej budynkuDo wystawienia takiego dokumentu uprawnione są osoby, które ukończyły odpowiedni rodzaj studiów lub posiadają specjalne uprawnienia budowlane, które w tym zakresie określił ustawodawca. Może jednak warto zacząć od tego co to właściwie jest to wspomniane powyżej świadectw. Zasadniczo jest to bardzo ważny dla każdego budynku dokument. Profesjonalnie sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej budynku określa dokładne zapotrzebowanie budynku na energię nieodnawialną. Mówiąc zupełnie prosto świadectwo określa roczne zapotrzebowanie na prąd, który płynie do nas z elektrowni. Im bardziej energooszczędny jest dom tym lepsze dostaniemy świadectwo – tłumacząc to trochę na język szkolny. Do uzyskania lepszego świadectwa przydadzą się też jakieś urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Mogą to być na przykład panele fotowoltaiczne. Dzięki temu oceniany budynek będzie miał o wiele lepsze parametry. A takie świadectwo jest niezbędne do sprzedaży budynku. Musi ono zostać przygotowane przez osobę do tego uprawnioną.

Sprzedaż budynku możliwa jest tylko wówczas, kiedy ma on wystawione świadectwo energetyczne. W takim dokumencie uwzględnione są wszystkie możliwe parametry zużycia energii. Dane wyszczególnione są dla rocznego okresu czasu. Jeśli nie ma się tego dokumentu to trzeba go jak najszybciej zamówić u osoby z uprawnieniami. Stworzenie świadectwa trwa około trzech dni do tygodnia.