Stosowanie biostymulatorów w rolnictwie

 

Kilkanaście lat temu niewiele osób słyszało o biostymulatorach, a dziś rynek ten jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów rolnictwa. Biostymulatory roślin pochodzą z różnych naturalnych substancji, które aktywują naturalne procesy biologiczne roślin, co pomaga uprawom radzić sobie ze stresem i osiągać maksymalny potencjał genetyczny pod względem plonu i jakości.

Istota działania biostymulatorów roślin

tanie biostymulatory w rolnictwieStres jest jedną z głównych przyczyn utraty plonów i ponieważ ten stres wpływa na produktywność nasion, plony spadają przez pewien czas, dopóki występują czynniki stresowe. To, co jest istotą biostymulatorów, to maksymalizacja potencjału plonowania nasion poprzez zmniejszenie negatywnych skutków stresu. Termin biostymulator jest dość nowy, chociaż tego typu zasoby naturalne są używane od setek lat przez rolników i ogrodników. Dopiero zaczynamy rozumieć ich podstawowe mechanizmy działania. Biostymulatory to ogromny obszar badań. Tanie biostymulatory w rolnictwie zmieniają fizjologię rośliny w taki sposób, że staje się ona bardziej odporna na stresy abiotyczne, takie jak niedobór wilgoci, susza, zasolenie gleby. Stosowanie biostymulatorów faktycznie zwiększyła wzrost korzeni i zwiększa odporność roślin, dzięki czemu są one w stanie lepiej wytrzymać niekorzystne warunki środowiskowe i choroby. Niektóre biostymulatory zawierają główne hormony wzrostu roślin, na przykład połączenie auksyny, cytokininy i kwasu giberelinowego, podczas gdy inne sposoby przyspieszają procesy fotosyntezy, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonego wzrostu roślin.

Biostymulatory można nakładać na liście, mieszać z z herbicydami lub fungicydami, dzięki czemu hodowca może wykonać jedno przejście w polu z maksymalną wydajnością. Dodanie biostymulatorów do tradycyjnych środków ochrony roślin jest uważane za dobrą metodę poprawy działania mieszanki. Rynek biostymulatorów szybko się rozwija.