Sprawne rozliczenie z Niemiec

Z różnych powodów coraz więcej osób osiąga dochód z kilku źródeł lub nawet wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Bez względu na to gdzie się pracuje na umowę, to zawsze trzeba się rozliczać z uzyskiwanych dochodów z fiskusem.

Jak rozliczyć podatek z Niemiec?

rozliczenie z niemiecKażdego roku dziesiątki tysięcy ludzi wyjeżdża do pracy w Niemczech, gdyż mogą w ten sposób znacznie więcej zarobić. Jeżeli pracują na podstawie umowy, od której płacone są podatki, to w odpowiednim terminie będą się musiały rozliczyć z niemieckim fiskusem w wymaganym terminie. U naszego zachodniego sąsiada rozliczenie z Urzędem Skarbowym jest możliwe do trzydziestego pierwszego lipca, czyli o trzy miesiące później niż w Polsce. Jeżeli chodzi o rozliczenie z Niemiec, to na ewentualny zwrot podatku mogą liczyć pracownicy, za których były odprowadzane zaliczki na podatek dochodowy w zawyżonej wysokości. Jeżeli natomiast niemiecki pracodawca opłacał je w zaniżonej wysokości, to prawdopodobnie zaistnieje konieczność dokonania spłaty określonej kwoty wynikającej z rozliczenia. W Polsce na pieniądze z nadpłaty trzeba czekać do dziewięćdziesięciu dni od momentu złożenia deklaracji, natomiast w Niemczech nie ma jasno sprecyzowanego terminu zwrotu. Jednak jest on ściśle związany z momentem złożenia odpowiedniego druku w Urzędzie Skarbowym. Na pewno na korzystne warunki rozliczeniowe może liczyć osoba, która w ciągu poprzedniego roku przepracowała co najmniej sto osiemdziesiąt trzy dni, gdyż może liczyć na atrakcyjne ulgi.

Dla osób, które nie potrafią się samodzielnie rozliczyć z niemieckim Urzędem Skarbowym, pomocą służą liczne biura rachunkowe, które mają doświadczenie w takich czynnościach. Usługa taka kosztuje przeważnie od około stu do dwustu złotych w zależności od biura.