Słońce oraz wiatr, czyli wady elektrowni

Wiatr i słońce towarzyszą nam od zawsze. Nawet kiedy nie było nas na świecie słońce i wiatr towarzyszyły naszej planecie od setek milionów lat i do tej pory nic się nie zmieniło. Ale słońce nie tylko daje nam światło, dzięki czemu na ziemi nie jest ciemno.

Jak stworzyć własną elektrownie słoneczną?

elektrownia słonecznaSłonce także pozwala wzrastać rośliną oraz produkuje dla nas cenną witaminę D, która jest niezbędna do funkcjonowania naszego organizmu. Słońce potrafi także produkować ciepło, które jest naszym wrogiem jak przyjacielem. Wszystko zależy od tego jakie jest promieniowanie słoneczne. Słońce można także wykorzystywać do produkcji energii elektrycznej. Wystarczy zaopatrzyć się w ogniwa fotowoltaiczne i własna przydomowa elektrownia słoneczna jest gotowa. Może słyszałeś wiele dobrego o tej technologii. Ale fotowoltaika ma tez swoje wady. Jedną z wad jest to, że ogniwa fotowoltaiczne nie gwarantują ci energii przez cały rok. Polska leży w klimacie umiarkowanym. Taki klimat charakteryzuje się tym, że naprzemiennie dominują w nim pory roku. W okresie od zimy do jesieni promieniowanie słoneczne jest z byt słabe, żeby elektrownia fotowoltaiczna wyprodukowała prąd niezbędny do codziennego użytkowania sprzętów elektronicznych, ogrzewania wody czy świeceniu żarówek. Cena również jest wysoka na tego typu inwestycji, a nieraz nawet trzeba dopłacać do interesu. Czasem także trzeba podpisywać i załatwiać sporo formalności. Wiatr nie służy tylko do zapylania roślin. Wiatr także pozwoli Ci założyć własną elektrownie wiatrową i wytwarzać prąd. Niestety ta technologia ma o wiele więcej wad niż panele słoneczne. Aby posiadać taką elektrownie potrzeba zamontować wiatrak, który jest droższy niż panele słoneczne. Następną wada jest to, że wiatraki są głośne oraz swoim wyglądem i wielkością szpecą nasze podwórko.

Tak jak w przypadku paneli słonecznych nie są gwarantem energii elektrycznej przez 24 godziny na dobę. Dlatego jeśli planujesz zakup tego typu urządzeń lepiej żebyś przeczytał ten artykuł i zastanowił się dogłębnie czy, aby na pewno ogniwa fotowoltaiczne oraz wiatraki są opłacalne.