Rewolucja w energetyce

Źródła energii odnawialnych są coraz bardziej rozpowszechnione niemal na  całym świecie. Najpowszechniejszą formą pozyskiwania energii jest wykorzystanie siły wiatru, szczególnie w nadmorskich okolicach. Jest to jedna z form wytwarzania energii, gdyż potrzebny jest tylko wiatr, a Polska leży w dobrych korytarzach powietrznych także opłaca się stawiać jeszcze wiatraki, lecz nie są one aż tak wydajne jak by się tego oczekiwało.

Nowe typy wiatraków

wiatraki pionoweKażdy z nas miał kiedyś okazję zobaczyć na żywo duży wiatrak, który poruszany przez wiatr dawał energię. Jest kilka typów wiatraków, mogą być takie przydomowe do zasilenia lodówki czy mikrofalówki, ale są również duże farmy wiatrakowe, które są budowane głównie w celach inwestycyjnych. Jednakże żeby postawić wiatrak trzeba mieć sporo pieniędzy masę pozwoleń, szczególnie od lotnictwa, gdyż tego wymaga prawo no i musimy liczyć na wiatr powyżej 10 km/h aby mieć jakikolwiek zysk z wiatraków. Ostatnio na rynku pojawił się prawdziwy hit a mianowicie wiatraki pionowe. Są one o wiele tańsze od tradycyjnych wiatraków. Nie maja one żadnych śmigieł tylko są ustawiane ok 2 metrowe bloki jeden na drugi i tworzą wieżę. Obracane przez wiatr są kratki wewnątrz nich i co ważniejsze obracają się one już przy wietrze, który wieje z prędkością ok 4 km/h a w dodatku są zrobione z tańszych materiałów co obniża jego cenę. Nie wymaga również zgody od lotnictwa, gdyż jest średniej wielkości ale za to bardzo wydajny.

Jest to niewątpliwe nowa rzecz, której na rynku jeszcze nie mam. Wiatraki pionowe mają dużą szanse na to aby wyprzeć tradycyjne wiatraki z rynku dzięki swojej przede wszystkim cenie ale i wydajności. Można budować z nich kolumny o niemal nieograniczonym rozmiarze, też każdy będzie mógł pozwolić sobie na taki typ wiatraków.