Przygotowanie truskawek do zimy

 

Niektóre gatunki roślin są niezwykle mało odporne na działanie niskich temperatur. Pod ich wpływem często dochodzi do skręcania liści a nawet do obumierania całej rośliny. Doskonałym tego przykładem mogą być sadzonki truskawek, które często muszą być odpowiednio zabezpieczone przed mrozami. Najgorszym dla nich scenariuszem jest zima bezśnieżna i jednocześnie bardzo mroźna. W takich warunkach truskawka zostawiona sama sobie nie jest w stanie przetrwać do wiosny.

Zabezpieczanie sadzonek na zimę

jak zadbać o truskawki na zimęNa dzień dzisiejszy bardzo często spotkać się możemy z pytaniami związanymi z tym jak zadbać o truskawki na zimę. Zdecydowanie najczęściej słyszy się odpowiedzi dotyczące nakrywania roślin specjalną agrowłókniną lub też odpowiednią folią perforowaną, którą stosuje się w nowoczesnym rolnictwie. Pod wpływem bardzo niskiej temperatury często dochodzi również do niszczenia struktur korzennych. Z tego powodu znaczna ilość rolników i sadowników wybiera takie gatunki roślin, które są nieco bardziej odporne na działanie mrozu. W przypadku truskawek tymi gatunkami są przykładowo Dukat, Elkat czy też Senga Sengana. O zabezpieczanie sadzonek truskawki na zimę dbają szczególnie te osoby które posiadają wielohektarowe gospodarstwo. Obecnie bardzo dobrą praktyką jest stosowanie agrowłókniny o grubości 23 g na metr kwadratowy. W przypadku tej agrowłókniny dochodzi również do skutecznego ochraniania przed niekorzystnym działaniem wiatru, który w ciągu zimy potrafi bardzo mocno wysuszać.

Z licznie przeprowadzonych badań wynika, że sadzonki które były w trakcie zimy odpowiednio zabezpieczone wydają w sezonie zdecydowanie lepsze plony.W związku z tym warto się bardzo mocno przykładać do kwestii związanych z zabezpieczeniem sadzonek. Niekiedy ten prosty zabieg związany z przykrywaniem agrowłókniną czy innym również skutecznym materiałem może sprawić, że osiągniemy o wiele lepsze rezultaty związane ze zbieraniem truskawek w trakcie lata.