Przy zakupie okien nie należy się śpieszyć

Budując dom nadchodzi w końcu etap w którym możemy wstawiać okna i cieszyć się już tylko pracami wykończeniowymi. W praktyce wygląda to tak, że aby wybrać same tylko okna musimy poświecić na to trochę czasu. Najlepiej szukać i zamawiać okna jest na samym początku prac budowlanych, musimy pamiętać, że na okna musimy poczekać około miesiąca.

Okna pcv częściej wybierane niż okna drewniane

I jeśli budowa idzie szybko to nikt nie lubi przestojów z powodu jednego z elementów domu. Wyszukiwanie dobrej oferty powinniśmy zacząć od większej miejscowości w naszym otoczeniu, często firmy z Wrocławia dowożą towar bezpłatnie tylko w okręgu 20-50km od firmy. Jeśli mieszkamy w pobliżu dużego miasta to mamy zazwyczaj szeroki wachlarz firm sprzedających i montujących okna pcv, okna drewniane, a także dobrane do nich żaluzje czy rolety wewnętrzne. Szeroki wybór okien pozwala nam znaleźć okna, które są dostosowane do naszych oczekiwań. Obecnie na rynku sprzedaje się więcej okien pcv niż okien drewnianych, jednym z tego powodu jest cena, są one o około 10% – 15% tańsze, bardziej odporne na działania czynników atmosferycznych.

okna pcvOczywiście budując dom drewniany powinniśmy jednak sugerować się ujednoliceniem materiału budowlanego w domu. Jedną z najlepszych zalet okien pcv jest to, że nie trzeba ich konserwować, wystarczy je regularnie czyścić, co z przypadku okien drewnianych jest niemożliwe, okna te muszą być konserwowane nawet i dwa razy do roku. Kolejną zaletą okien pcv jest dźwiękoszczelność, sprawiają one, że po zamknięciu okna w pomieszczeniu nie słychać odgłosów z zewnątrz, czego nie możemy przypisać oknom drewnianym. Szczelność jest i owszem dużą zaletą, ale pamiętajmy, że zbyt duża szczelność może powodować nagromadzenie się zbyt dużej wilgotności, może być zaburzona cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu. Producenci znaleźli jednak na to sposób i jest możliwość montowania nawiewników.

Jeśli chodzi o aspekt ekologiczny, to okna drewniane są wręcz określane jako ekologiczne i zgodne z naturą, choć nie wspomina się o lakierach do ich konserwacji, które do ekologicznych nie należą, a okna pcv nadają się do ponownego przetworzenia ale do ich produkcji nie jest używany plastik z recyklingu.