Promujemy ludową kulturę

 

Od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne staje się propagowanie regionalnej kultury i historii. Coraz młodsze osoby sięgają do dorobku swoich dziadków i pradziadków, interesując się tradycyjnymi potrawami, strojami czy gwarą z danego rejonu. Dużym zainteresowaniem cieszą się też zespoły ludowe, do których zapisuje się coraz więcej dzieci. 

Taniec w ludowym stroju

strój ludowyRegionalna kultura w naszym kraju jest bardzo bogata. Każdy rejon Polski ma swoją historię, tradycję, stroje, mowę czy charakterystyczne potrawy. W czasie globalizacji coraz więcej młodych osób poszukuje jakiegoś punktu zaczepienia, dzięki któremu mogą się utożsamiać z jakąś społecznością. O regionalnej tradycji robi się też coraz głośniej dzięki mediom społecznościowym. Coraz więcej rodziców zachęca swoje dzieci do angażowania się w regionalną kulturę. Wiele młodych ludzi zapisuje się do szkoły tańca ludowego. Nawiązują tam przyjaźnie, uczą się historii danych regionów. Bardzo ważnym elementem w takich zespołach jest strój ludowy, charakterystyczny dla danego województwa. W zespołach tańczy się różne tańce z całej Polski. Każdy ma więc po kilka różnych strojów. Takie ludowe ubrania są zazwyczaj bardzo bogato zdobione. Większość z nich wykonywana jest ręcznie, z bardzo dobrej jakości materiałów, zazwyczaj naturalnych. Przez to mają one dość wysokie ceny. Na szczęście większość zespołu refunduje stroje z środków pozyskanych na przykład od sponsorów.

Coraz większą popularnością w dzisiejszych czasach staje się kultura ludowa, charakterystyczna dla danego regionu. Promuje się gwarę, potrawy, a także tańce i stroje. Te ostatnie w szczególny sposób promowane są przez zespoły ludowe, w których młodzi ludzie uczą się najważniejszych tańców polskich i potem prezentują je na różnych festiwalach. 

 

Opublikowany w Moda