Praca fizyczna dla mężczyzny – układanie kostki brukowej

Poszukując nowej pracy zauważamy tendencję do faworyzowania mężczyzn. Niejednokrotnie spotykamy się z określeniem, że jakiś zawód jest skierowany przede wszystkim dla mężczyzn. Istnieją już powszechne stereotypy zawodów i stanowisk męskich. Przykładowo zawsze uważa się, że praca fizyczna jest przeznaczona dla mężczyzn, a nie kobiet. Uważa się, że mężczyźni są silniejsi i lepiej radzą sobie z niekomfortową często pracą fizyczną.

Praca fizyczna – układanie kostki brukowej

 

układanie kostki brukowejNiekiedy jest to bardzo błędne wyobrażenie, które zdecydowanie mija się z rzeczywistością. Niestety jednak zawsze uważamy roboty ziemne, układanie kostki brukowej czy usługi koparko ładowarką to zawody typowo męskie i nie mają do nich wstępu kobiety. Do niedawna nawet usługi ogrodnicze ze względu na pracę w trudnych warunkach jakie czasem stwarza ziemia ogrodowa lub pogoda były uważane za zawód męski.
Obecnie jednak kobiety walczą z mitem trudnej pracy jaką stwarza ziemia ogrodowa i również coraz częściej wykonują usługi ogrodnicze oferując lepsze poczucie piękna i wyobraźnię twórczą. Choć inne roboty ziemne i zawody typu układanie kostki brukowej i usługi koparko ładowarką również zapewne nie stanowiłyby problemu dla większości pań, nadal pozostają to zawody męskie. Trudno bowiem walczyć z wszechobecnym stereotypem mówiącym, że praca fizyczna jest przeznaczona dla mężczyzn.
Z pewnego punktu widzenia jest to korzystne rozwiązanie dla kobiet, ponieważ wiele z nich nie zgodziłoby się na ciężką pracę fizyczną w bardzo trudnych warunkach. Niekiedy jednak jest to dość uciążliwe, ponieważ wiele prac fizycznych nie jest trudnych i wymagających dużego nakładu siły.

Wiele kobiet bez problemu poradziłoby sobie w takich pracach, ale niestety spotykają się z wielkimi utrudnieniami ze strony mężczyzn, a szczególnie pracodawców i ewentualnych współpracowników. Sytuacja taka stwarza więc więcej możliwości dla mężczyzn oraz sprawia, że mają oni znacznie więcej możliwości w znalezieniu dobrze płatnego stanowiska nie posiadając nawet wartościowego wykształcenia.

Artykuł napisany dzięki pomocy top-garden