Plisy – co to takiego?

Ostatnio dowiedziałam się, że nie znałam jeszcze wszystkich rodzajów osłon na okno, że się tak wyrażę. Wiedziałam jedynie o istnieniu rolet i żaluzji, a okazało się, że istnieje jeszcze jeden rodzaj, który można uznać za połączenie tych dwóch wcześniejszych.

Plisy są ładniejsze

plisyCzym są plisy? A no właśnie wyglądają one trochę jak żaluzje, a trochę jak rolety. Po tych pierwszych mają to, że składają się w taką jakby harmonijkę, kiedy się je podciąga do góry. Z kolei wykonane są z materiału zbliżonego do tego, z którego robi się rolety. Do dziś pamiętam czasy, kiedy u nas w domu wisiały stare, aluminiowe żaluzje. Były one okropne. Ciężko się je czyściło, a poza tym były mało estetyczne i podatne na niszczenie. Nie zliczę ilości razy, kiedy były one przez przypadek wyginane przy podciąganiu czy przekręcaniu tak, aby wpuścić trochę światła. Plisy są znacznie ładniejsze i można wybrać wzór, jaki chce się mieć na materiale, z którego są wykonane. Firmy produkujące plisy w Szczecinie mają bardzo szeroki wybór takich rozwiązań. Można naprawdę się nie ograniczać. Dostępne są takie w różnych kolorach tęczy. Nie wiedziałam też, że istnieją rolety zewnętrzne, dopóki nie zobaczyłam takich u sąsiadów, ale to była jeszcze znacznie mniejsza niż teraz.

Spodobały mi się podobnie jak plisy, bo tak fajnie się je zaciągało. Zawsze rozlegał się charakterystyczny dźwięk. Wyobrażałam sobie jak ciemno musi się robić w pokoju w momencie spuszczenia takich rolet w całości. Podejrzewam, że było naprawdę mrocznie. To mi się podoba.