Odporność membran dachowych

Technologie budowlane rozwijają się bardzo szybko dając szansę na poprawę parametrów energetycznych budowli. Nowe materiały to również przyspieszenie prac budowlanych ponieważ wraz z pracami nad jakością powstają nowoczesne systemy montażowe. Taka ewolucja nastąpiła w przypadku membran dachowych, których skuteczność rośnie wraz z rozwojem technik monterskich.

Trwałe membrany dachowe

membrana dachowaWspółczesne membrany dachowe powstają na bazie dwóch bardzo popularnych w przemyśle surowców. Mowa tu o znanym PCV – polichlorek winylu i o EPDM – kauczuk syntetyczny. Produkowana obecnie membrana dachowa charakteryzuje się bardzo wysoką rozciągliwością sięgającą 300 % ( PCV ) i 500 % ( EPDM) w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach. Membrany narażone na tak ekstremalne oddziaływania nie kurczą się i zachowują swój pierwotny wymiar. Nie zmieniają swoich ochronnych właściwości i barwy również pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Zanieczyszczone agresywnymi związkami chemicznymi powietrze i deszcze nie degradują nowoczesnych membran dachowych. W opisie produktów znajdziemy informację o niepalności membran co jest bardzo ważne z punktu widzenia każdego inwestora. Podsumowując własności fizyczne i chemiczne membran najważniejszą jest informacja, że podsiadają one szczelność basenową i wystarczy jedna warstwa membrany aby zamknąć dach przed wilgocią. Producenci zauważając potrzeby modyfikacji membran tworzą powłoki zbrojone. Membrany są wzbogacane o włókno szklane, włókna poliestrowe i siatki.

Montaż membran należy powierzyć doświadczonym ekipom bo tylko właściwie ułożona spełni swoją funkcję. Wspomniane wcześniej kompletne systemy montażowe bardzo ułatwiają pracę dekarzy. Membrany są mocowane na systemy zgrzewań, taśm oraz śrub i gwoździ. W przypadku membran EPDM homogenicznego konieczne jest użycie specjalnych klejów.