O czym pamiętać rozliczając niemiecki PIT?

 

Praca za granicą to coraz chętniej I częściej podejmowana przez wiele osób forma zatrudnienia. Atrakcyjne stawki wynagrodzenia, czy dodatkowe świadczenia sprawiają, że coraz chętniej podejmujemy pracę na terenie Holandii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Jednakże jak prawidłowo rozliczyć się z osiągniętych w danym roku dochodów zza granicy? Podpowiadamy, jakie formy z składania deklaracji PIT umożliwią nam jak najszybsze uzyskanie zwrotu!

Nadpłacony podatek za pracę w Niemczech

nadpłacony podatek z niemiecRozliczanie zeznań rocznych wyliczanych na podstawie uzyskanych w danym roku kalendarzowym przychodów być może nie jest naszą ulubioną alternatywą dla krzyżówek czy sudoku, jednakże możemy zaoszczędzić sporo czasu a jednocześnie zapewnić sobie szybką realizację przekazu na konto bankowe rozliczając się przez internet. Niemieckie urzędy skarbowe deklaracje składane przez platformy elektroniczne traktują priorytetowo, więc wypełniając deklarację tuż po otrzymaniu dokumentów od pracodawcy- mamy szansę spodziewać się zwrotu nadpłaty już na początku marca. Ponadto nadpłacony podatek z Niemiec bierze swoje źródło często z tytułu sporego zakresu regulującego stopień kwoty wolnej od opodatkowania- to aż 8.500 EUR. Z czego rozliczając deklarację PIT warto pamiętać, że przysługują nam możliwości skorzystania z ulg podatkowych takich jak np. odliczenie od dochodu z tytułu posiadania dziecka, ulga za prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego w kraju oraz poza jego granicami jak również odliczenia za koszta poniesione z tytułu dojazdów pomiędzy RFN a Polską. Dzięki temu mamy spore szanse na uzyskanie atrakcyjnych sum zwrotu, które umożliwią nam realizację planów takich jak np. zaplanowanie wakacyjnego wyjazdu czy wymarzonego remontu w mieszkaniu.

Warto wiedzieć, że niemieckie urzędy skarbowe w stosunku do macierzystych na terenie Polskich o jeden miesiąc wydłużają możliwość złożenia dokumentów rozliczeniowych- mamy na to czas aż do 31 maja. Ponadto przysługuje nam również tzw. prawo progresji, które jednoznacznie zwalnia nas od poniesienia dodatkowych kosztów opodatkowania w kraju i za granicą- dołączając do rozliczenia w Polsce formularz PIT/ZG zostaniemy zwolnieni z podatku od dochodów uzyskanych na terenie Niemiec przez krajowy US.