Jaką karmę wybrać dla szczeniaka?

Moja córka bardzo chciała mieć pieska. W końcu mąż jej uległ i kupił małego, rasowego szczeniaczka. Oczywiście obowiązek jego karmienia spadł na mnie. Nie miałam pojęcia czym powinno się karmić takie małe pieski, więc zapytałam o to weterynarza. Odpowiedział mi, że szczeniaki tak samo jak dorosłe psy, powinny być karmione według zaleceń diety barf.

Karmiłam szczenię według zaleceń diety barf

barf - karma dla szczeniakaWyjaśnił mi on, że taka dieta polega na karmieniu psa, świeżym surowym mięsem. Dodał, że bardzo ważne jest, aby mięso nie było mrożone, ponieważ wtedy traci swoje najważniejsze mikroelementy. Już się obawiałam, że codziennie będę musiała chodzić do sklepu mięsnego po odpowiednią ilość mięsa i wydawać na to dużo pieniędzy. Na szczęście moje obawy okazały się bezpodstawne. Przeczytałam informację, które znajdowały się na ulotce, którą dał mi weterynarz. Była ona zatytułowana: barf – karma dla szczeniaka. Poniżej znajdowały się informacje na temat tego ile mięsa należy podawać szczenięciu, a także ile może ono leżeć w lodówce. Okazało się, że takie mięso może leżeć w lodówce nawet przez 3 – 4 dni, dlatego wystarczy, że wybiorę się do sklepu dwa razy w tygodniu. Wcale nie trzeba też dużo miejsca na to, aby go przechowywać, ponieważ szczeniak w wieku do 6 miesięcy powinny jeść taką ilość mięsa, która odpowiada czterem do siedmiu procent masy ich ciała. To, ile konkretnie mięsa powinien jeść pies zależy także od jego rasy i aktywności.

Nasz piesek należał do małej rasy i był umiarkowanie aktywny, dlatego dziennie nie należało podawać mu więcej mięsa niż odpowiada to jego 4% masy ciała. Natomiast w momencie, kiedy szczenię skończy 6 miesięcy ilość ta jeszcze spada, do około 3% masy jego ciała. Dzieje się tak dlatego, że w późniejszych miesiącach życia psa, wolniej się on rozwija i nie potrzebuje tyle jedzenia.