Jak poprawić relacje w związku?

 

Początki każdego związku dwojga ludzi kojarzą się ze wspaniałym okresem. Chodzenie na randki, chęć zaimponowania sobie nawzajem sprawiają, że obie strony są niezwykle szczęśliwe i zaczynają planować wspólną przyszłość. Po tym wyjątkowym czasie, niemal każdy związek dopada, tak zwana, proza życia. Pojawiają się konflikty, kłótnie, co niejednokrotnie prowadzi do rozstania. Niby jest to normalna kolej rzeczy, jednak w niektórych przypadkach cierpią na tym jeszcze inne osoby. Mowa oczywiście o dzieciach.

Sposoby na poprawę relacji w związku

terapia parPierwszym ze sposobów na poprawienie relacji w związku jest szczera rozmowa. Wyartykułowanie swoich obaw i potrzeb czy też zastrzeżeń w stosunku do drugiej strony, z całą pewnością pomoże zdjąć z siebie ciężar emocji. Czasami takie postępowanie jest wystarczające, jednak nie zawsze. Jeżeli nie pomoże, wówczas warto udać się do gabinetu psychologicznego. Uczestniczenie w zajęciach, takich jak terapia par może sprawić, że relacje znacznie się poprawią. Wynika to przede wszystkim z tego, że kontrolę nad rozmową sprawuje wykwalifikowany specjalista w dziedzinie psychologii. Jest on osobą postronną, dzięki czemu nie skłania się ku żadnej ze stron, a pozostaje obiektywny. W związku z tym para uczestnicząca w takiej sesji może dojść do porozumienia lub przeciwnie – podjąć decyzję o ostatecznym rozstaniu.  

Uczestnictwo w terapii dedykowanej parom, nie jest nastawione na ratowanie związku za wszelką cenę. Takie spotkania pozwalają dostrzec, ile tak naprawdę łączy daną parę, a ile ją dzieli. Dzięki temu łatwiej jest zdecydować czy związek należy naprawić, czy lepiej odpuścić. Niektóre relacje nie są dobre dla żadnej ze stron, w związku z czym rozsądniej będzie je zakończyć. W podjęciu takiej decyzji może pomóc właśnie psycholog.