Działanie czyszczalni do zboża

 

Każde gospodarstwo rolne potrzebuje maszyn, które będą ułatwiały pracę. Do niedawna większość rzeczy było wykonywanie ręcznie, praca była żmudna i ciężka ale zapotrzebowanie na żywność również nie było tak duże jak jest obecnie. 

Jakie są zalety posiadania czyszczalni do zbóż?

czyszczalnia do zbożaOddzielenie zanieczyszczeń w zbożu jest jedną z podstawowych prac podczas żniw w gospodarstwie oraz jedną z głównych prac w nasiennictwie czy suszalniach zbóż. Kiedyś taka praca wykonywana była ręcznie poprzez przesiewanie ziaren. Jednak w skali produkcji, która jest dziś, nie byłoby to rozwiązanie korzystne ekonomicznie, dlatego i w tym zakresie praca rozwinęła się i przesiewanie ziaren odbywa się mechanicznie. Czyszczalnia do zboża jest potrzebna w każdym gospodarstwie czy przedsiębiorstwie, bez względu na wielkość. Maszyna służy do skutecznego oddzielenia zanieczyszczeń od ziaren właściwych. Jej praca polega na używaniu sit, na których zatrzymują się różne frakcje zanieczyszczeń. Mniejsze maszyny mają dwa podstawowe sita- na jednym zatrzymują się mniejsze a na drugim większe zanieczyszczenia. Przy większym zapotrzebowaniu na oczyszczanie zbóż, można kupić czyszczalnię z innymi rodzajami sit, które będą dodatkowo usprawniać pracę. Zanieczyszczenia mechaniczne, które należy oddzielić to przede wszystkim zanieczyszczenia fizyczne i organiczne, takie jak kamienie, ziarna chwastów, fragmenty traw czy słomy. Jednym z zanieczyszczeń jest też piasek, który zatrzymywany jest na najmniejszych frakcjach sita.

Podczas oczyszczania ziaren, wszelkie zbędne zanieczyszczenia są oddzielane i porywane przez powietrze. Nie jest to praca żmudna a sprawna i szybka. Właśnie takie działanie jest niezbędna w każdym gospodarstwie, które się rozwija i korzysta z innowacji.