Dekorowanie okna w kuchni

Pomieszczenia przeznaczone na kuchnię w domach jednorodzinnych, dużych mieszkaniach i w apartamentach mają okna, w przeciwieństwie do wnęk kuchennych lub tzw. ciemnych kuchni. Okno umożliwia dotarcie do pomieszczenia kuchennego naturalnego światła dziennego, a ponadto daje możliwość rozwinięcia talentów artystycznych użytkownikom.

Jakie firany w kuchni?

firana gotowa do kuchniNajpopularniejszą dekoracją okien, nie tylko kuchennych, są firany. Firany dekorują nasze okna od bardzo dawna. Najpierw były wyrabiane z nici naturalnych surowców ręcznie, różnymi technikami. Współcześnie firany produkowane są maszynowo z włókien syntetycznych. Dzięki temu jest ich ogromny wybór. Mnóstwo różnych wzorów. Kilka rodzajów grubości tkaniny, a także wybór kolorów. Możliwy jest również taki wybór; firana gotowa do kuchni, albo odmierzony kawałek tkaniny z metra. W obu wariantach, firany w dużym wyborze oferowane są on-line. Są to propozycje sklepów internetowych lub producentów. W oknach kuchennych zwykle wieszane są tzw. zazdroski i lambrekiny. Zazdroski zakrywają mniej więcej dolną połowę okna. Natomiast lambrekin osłania górną część okna, spływając luźno z karnisza umieszczonego nad oknem. Katalog oferowanych firan jest tak szeroki, że doprawdy trudno dokonać właściwego wyboru. Trzeba kierować się głównie ogólnym urządzeniem wnętrza. Istotny jest tu kolor ścian, kolor mebli, bo głównie z nim powinny korespondować firany. Drugą ważną sprawą jest design. Jeżeli meble i wystrój wnętrza są na wskroś nowoczesne, to i firany powinny być takie.

Jeżeli zaś preferujemy w kuchni meble rustykalne, to musimy pamiętać o właściwym doborze zazdroski i lambrekina. W niektórych kuchnia znajdujemy tylko jeden z tych elementów, w zależności od potrzeb. Jeśli chcemy mieć dekorację i osłonę od ewentualnego nadmiaru światła, to zawieszamy lambrekin. Zazdroska zapobiegnie zaglądaniu w nasze okno ciekawskim.