Czyszczenie wapiennych plam z kostki

Kostka brukowa jest estetycznym i eleganckim wykończeniem, które zdobi nasz podjazd i obszar dookoła domu. Na jej wygląd może jednak negatywnie wpłynąć widok białych plam, które pojawiają się dość często na nowo wykonanej powierzchni. W jaki więc sposób możemy pozbyć się białych plam i przywrócić piękny wygląd naszej kostki?

Usuwanie wapiennych wykwitów

wykwity wapienne na kostce brukowejKostka brukowa ma wielu swoich zwolenników dzięki temu iż jest to łatwy sposób na zbudowanie trwałego i stabilnego podłoża wokół domu. Jest ono niezwykle odporne na intensywne użytkowanie. Bardzo częstym widokiem są jednak wykwity wapienne na kostce brukowej. Jest to zjawisko niegroźne i naturalne. Psuje on jednak estetyczny wygląd i trudno się dziwić, że każdy chciałby się go jak najszybciej pozbyć. Pojawiają się one zazwyczaj tuż po ułożeniu kostki brukowej i zazwyczaj znikają z powierzchni niezadaszonych samoistnie po kilku miesiącach, jednakże możemy poradzić coś na nie zdecydowanie szybciej jeżeli ich widok za bardzo nam przeszkadza, albo jeżeli kostka znajduję się w miejscu zadaszonym. Możemy podejść do tego na kilka sposobów na przykład myjąc jej całą powierzchnie myjką ciśnieniową. Kolejnym rozwiązaniem jest piaskowanie lub szlifowanie powierzchni tych elementów, na których wykwity się pojawiły. Najbardziej wskazane jest mycie chemiczne z użyciem specjalistycznych preparatów. Należy jednak stosować je z należytą ostrożnością, aby trwale nie uszkodzić kostki. Dodatkowo po takim chemicznym czyszczeniu musimy dodatkowo umyć kostkę woda z delikatnymi detergentami, aby pozbyć się z jej powierzchni wcześniej użytych preparatów.

Białe wykwity występują naturalnie i nie są szkodliwe dla trwałości kostki brukowej. Wpływają one negatywnie na jej wygląd co dla wielu może być dużym problemem. Można poczekać aż same z siebie znikną lub spróbować je usunąć przy pomocy specjalistycznych preparatów i innych metod. Nie warto jednak ryzykować uszkodzenia nawierzchni działając zbyt mocno. Należy również podczas takich zabiegów zadbać o nasze bezpieczeństwo i odpowiednie okrycie rąk.