Czym charakteryzują się meble schabby chic

Zanim zdecydujesz się urządzać mieszkanie w stylu prowansalskim, warto by było zapoznać się z informacjami czym ten ów styl się charakteryzuje. Schabby chic są niespotykane.

Shabby chic są ładne.

shabby chicPrzede wszystkim kojarzy on się nam z sielską, urokliwą wsią, w stylu francuskim. Jeżeli zdecydujemy się na ten styl, możemy być pewni, że przez cały rok w naszym domu będzie królował klimat słonecznych wakacji przesycony zapachem lawendy. Wbrew powszechnej opinii nie króluje tutaj tylko biel, ale także pastele, w szczególności żółć, błękit, zieleń, oranż, dlatego wśród takich kolorów wybiera się ubarwienie ścian. Z racji na wysokie temperatury latem na południu Francji, na podłodze często króluje kamień, zamiast popularnego ostatnio drewna. Faktura ścian nigdy nie jest gładka, dlatego często pokrywa się ją dekoracyjnym tynkiem, bądź wapnem, albo kładzie niewielkie, ceramiczne kafelki, bądź kamień. Meble dobierane do tego stylu, często są wykonywane z drewna lub wikliny, dodatkowo malowane i przecierane, aby uzyskać efekt zużycia. Zazwyczaj są one zdobione rzeźbieniami kwiatów, roślin lub kłosów. Wyglądem przypominają meble shabby chic, bądź rustykalne. Zaskakujący jest fakt, że meble z kutego żelaza, u nas stanowiące element ogrodowy, na prowincji Francji, są częścią wystroju wnętrza. Największą uwagę stylu prowansalskiego przykuwają jednak dekoracje do domu. Kanapy pokrywane są zazwyczaj boutis, czyli haftowane narzuty wykonane z bawełny lub lnu. Na okna natomiast zawieszane są długie do ziemi zasłony z kwiatowym lub geometrycznym ornamentem. Głównie dekoracje stanowią tutaj lustra dekoracyjne, kosze wiklinowe, wyroby, a w szczególności doniczki, z ceramiki oraz u nas częściej spotykane w ogrodzie, konewki. Kwiatami domowymi często są wrzosy, lawenda bądź zwyczajnie zioła. Najlepszym źródłem oryginalnych elementów stylu prowansalskiego są zdecydowanie sklepy internetowe, pamiętaj jednak żeby nie ograniczać się do białych ozdób z namalowaną lawendą, będących mylnym symbolem stylu prowansalskiego. Warto tutaj wspomnieć, że istotne jest też oświetlenie.

Z reguły w pomieszczeniach dominuje jasność, natomiast lampy w stylu prowansalskim najczęściej składają się z abażuru i drewnianego lub ceramicznego stojaka, który oczywiście ozdobiony jest standardowym motywem kwiatowym.