Czy warto przechowywać sianokiszonkę w workach?

 

Z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę jak ważne jest prawidłowe odżywianie zwierząt hodowlanych. Odpowiednio dobrane składniki pokarmowe wpływają nie tylko na zdrowie zwierząt, ale także na samopoczucie oraz odporność na choroby.

Jak przechowywać sianokiszonkę?

Jeśli chodzi o produkcję pasz wyróworki do sianokiszonkiżnia się dwie metody jej konserwacji: suszenie oraz kiszenie. W ubiegłych latach podstawową metodą było suszenie. Z biegiem czasu oraz na podstawie przeprowadzanych badań stwierdzono jednak, że metoda ta powoduje dużą utratę wartości odżywczych znajdujących się w pokarmie. W związku z tym faktem coraz częściej stosowane jest kiszenie. Jest to nic innego jak zakiszanie pokarmów roślinnych w ich własnym soku w warunkach bez dostępu do powietrza. Wymaga to oczywiście odpowiedniego doboru sposobu przechowywania, który będzie stanowił najbardziej optymalny rozwój bakterii. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są worki do sianokiszonki. Jest to nie tylko jedna z najtańszych metod kiszenia, ale również nie wymagająca specjalistycznej wiedzy i maszyn. Worki do sianokiszonki nie wymagają bowiem, żadnej maszyny służącej do owijania bal. Wystarczy na sprasowany balot naciągnąć dość szczelnie worek i odciąć dostęp powietrza. Ważnym elementem tej metody jest obowiązek zapewnienia wysokiego poziomu szczelności, dlatego też przed zapakowaniem należy upewnić się, że worki nie posiadają żadnych dziur, przez które do wewnątrz będzie wpadało powietrze. Powstała w wyniku zakiszania sianokiszonka łączy w swoim składzie wartości odżywcze występujące w sianie takie jak wysoka zawartość błonnika a także te, które występują naturalnie w kiszonce takie jak wysoka wartość odżywcza czy też duża zawartość witamin.

Przechowywanie sianokiszonki w workach jest tylko jedną z metod dostępnych w rolnictwie. Za jej wyborem przemawia przede wszystkim fakt, że jest tania oraz stosunkowo prosta. Wybór najbardziej korzystnego rozwiązania jest oczywiście kwestią indywidualną.