Charakterystyka blatów wykonanych z kompozytu corian

 

Wybór mebli do naszej kuchni jest niezwykle istotny. Poza walorami wizualnymi pojawia się również problem doboru odpowiednich materiałów, z których mają być wykonane. Jednym z wielu materiałów jakie są stosowane przy produkcji mebli kuchennych a przede wszystkim blatów jest Corian.

Charakterystyka, zalety oraz wady blatu corian

blaty corianWłaściwości corianu pozwalają na wykonanie niewidocznych połączeń, które w efekcie tworzą przeróżne kształty a to jest jedną z zalet tego materiału. Daje mu to również przewagę nad innymi blatami. Kolejną zaletą jest również wysoka odporność na ścieranie, wysokie temperatury oraz nie sprzyjają rozwojowi grzybów czy bakterii. Blaty corian dostępne są w szerokiej gamie kolorów jednolitych, imitujących kamień czy wzorzystych. Dzięki pokryciu blatu z tym samym materiałem z którego może być wykonany zlewozmywak daje nam to możliwość ich idealnego połączenia. Dbając o blaty należy unikać długotrwałego kontaktu powierzchni z chemikaliami takimi jak kwasy czy rozpuszczalniki. Powstałe plamy powinniśmy usuwać na bieżąco przy pomocy ściereczki oraz łagodnego środka chemicznego. Bardziej uciążliwe plamy powinniśmy usuwać detergentami. Zawsze po wyczyszczeniu okolic kranu powinno się wypolerować te miejsca, aby przywrócić im połysk. Nie zaleca się bezpośredniego stawiania gorących naczyń na blacie. Pomimo iż blaty wykonane SA ze stosunkowo twardego materiału to może on ulegać uszkodzeniu w kontakcie z ostro zakończonymi elementami. Dlatego należy pamiętać, aby podczas krojenia używać deski.

Podsumowując blaty wykonane z kompozytu corian charakteryzuje się wysoką jakością oraz stosunkowo dobrymi cechami fizycznymi. Jest to materiał bardzo łatwy w obróbce oraz w montażu. Minusem jest jednak bardzo wysoka cena, co sprawia że jest to produkt luksusowy montowany do mebli kuchennych z wyższej półki.